På HvG er vi hver dag stolte af vores mange dygtige lærere, og endnu engang har én af dem gjort sig særligt bemærket uden for skolens mure.

Priskomiteen i Dansk Historisk Fællesråd har nemlig udvalgt historielærer Mikkel Kirkebæks nye bog, Den yderste grænse, som et af de værker, der skal konkurrere om titlen som Årets Historiske Bog i Danmark.

Alle historieinteresserede i Danmark kan være med til at vælge hvilken af de fem indstillede titler, der skal løbe med prisen som årets historiebog. Man kan læse om de nominerede titler og afgive sin stemme her.

Hvidovre Gymnasium & HF ønsker Mikkel held og lykke med afstemningen. Uddelingen af prisen sker på Historiske Dage i Øksnehallen, lørdag den 21. marts 2020, hvor alle kan deltage.

Læs om og se billeder fra udgivelsen her.

Læs interview med indstillingsudvalget her.