Når uddannelsesminister Morten Østergaard og børne- og undervisningsminister Christine Antorini på mandag gæster Aarhus Universitet’s konference “Danske unge på vej mod digital dannelse” er også Hvidovre Gymnasium & HF repræsenteret. Vores egen lektor i spansk og informationsteknologi, Jacob Stenløkke Bendtsen, er nemlig oplægsholder på konferencen.

Han vil her bidrage med et indlæg om, hvorfor digital dannelse er nødvendig i det 21. århundrede, og hvordan faget Informationsteknologi kan bidrage til digital dannelse.

Brænder for IT
Det er langt fra tilfældigt, at Jacob Stenløkke Bendtsen er inviteret til at tale på konferencen.

Han er nemlig udpeget af Undervisningsministeriet som medforfatter på vejledninger og læreplaner til forsøgsfaget Informationsteknologi

Derudover har han været en af de energiske og engagerede hovedkræfter i udviklingen af undervisningsmaterialerne til faget, som stilles til rådighed for undervisere og elever på hjemmesiden www.iftek.dk. Han har oprettet og driver hjemmesiden i regi af It-lærerforeningen, som han er formand for.

Læs mere om konferencen her >