Det var noget der nærmede sig et decideret kulturchok, da naturgeografiholdet bl.a. besøgte en svinefarm og Danish Crown-slagteriet ved Horsens i sidste uge. Her fik de unge fra forstaden et detaljeret indblik i, hvordan slagtning af dyr foregår “ovre i det mørke Jylland”.

“Det var meget lærerigt, men også lidt grænseoverskridende at se hvordan man slagter dyr. Man har lige stået og set en levende gris gå rundt, og 5 minutter senere så er den bare død”, fortæller Aya Walid fra 3.b.

Udover svinefarm og slagteri, besøgte eleverne bl.a. også Tørskind Grusgrav, “Mennesket ved Havet” i Esbjerg, Ribe Domkirke, og som de ægte naturgeografer de er, blev der også taget masser af jordbundsprøver med hjem til yderligere undersøgelse.

Du kan se flere billeder fra geografiholdets tur på Hvidovre Gymnasium & HFs Facebook-side.