Hvidovre Gymnasium & HF har fået sin første “forskerspire”. Det er Maria Skardal Jensen fra 3.a, der i mange måneder har arbejdet med det samfundsfaglige projekt “Identitetsdannelse i et globaliseret og multikulturelt samfund”.

Maria har deltaget i forskerspire-workshops på Københavns Universitet, været i kontakt med forskere på Roskilde Universitetscenter og været på kursus på Aarhus Universitet, i forbindelse med udarbejdelsen af sit projekt. Resultatet er en forskerspire-synopsis, som blev afleveret i mandags.

 

Om Projekt Forskerspirer

Projekt Forskerspirer giver elever med et stort fagligt overskud, mulighed for at fordybe sig i et selvvalgt emne og udarbejde forslag til et forskningsprojekt. Projektet er et samarbejde mellem Ministeriet for Børn og Undervisning, Videnskabsministeriet og Københavns Universitet – og fra 2013 også Aarhus Universitet.

Læs mere om Projekt Forskerspirer.