Torsdag den 15. august mødte 250 nye elever ind på Hvidovre Gymnasium & HF, hvor en stor gruppe “gamle” elever – introvennerne – stod klar til at tage imod deres nye venner, der nu starter i enten 1.g eller på 1.hf.

Der var fuldt program allerede fra morgenstunden. Efter rektor Kirsten Jensens hjertelige velkomst, blev de i alt 9 nye klasser vist rundt på skolen af hver deres introvenner, der gav en kort introduktion til gymnasielivet og alle de ting der hører med. Der blev leget de obligatoriske navnelege og afholdt skattejagt, hvor de nye elever bl.a. blev udsat for tovtrækning, kendis-quiz og en helt særlig “find-bogstavbrikker-i-en-udefinerbar-klumpet-suppe-og-dan-ord-af-dem”-leg…

Fredag morgen starter med fælles morgenmad og senere på dagen dyster alle de nye klasser om at lave det absolut mest spektakulære show på scenen i kantinen, for alle deres nye medstuderende – og der er naturligvis flotte præmier til vinderne.

Det tegner til et forrygende skoleår!

Se flere billeder fra årets første skoledag på Facebook!