Med fodformede sko og hornbriller trådte Kirsten Jensen 1. februar 1980 ind i den røde murstensbygning, der dengang hed Avedøre Statsskole, og som vi i dag kender som Hvidovre Gymnasium & HF. Her underviste hun i 26 år i samfundsfag, historie og erhvervsøkonomi.

Efter en lille afstikker til Metropolitanskolen, hvor hun fra 2006-2009 var vicerektor, vendte hun i 2009 hjem igen til Hvidovre Gymnasium & HF – denne gang som rektor.

Og 1. november 2019 blev titlen så skiftet ud igen – til pensionist.

Det blev markeret med en reception på gymnasiet, hvor blandt andre borgmester Helle Adelborg, rektorkolleger, bestyrelsen, tidligere ansatte og en flok nuværende og tidligere elever dukkede op med gaver, taler og kram til den afgående rektor.

Efter den formelle reception holdt de ansatte på gymnasiet en fest for Kirsten Jensen med lige dele tårer, grin og gode historier fra hendes mange år på gymnasiet.

Indtil 1. januar er vicerektor Tania Sheikh Larsen konstitueret rektor, mens der bliver fundet en ny rektor.