Thumbnail Img 20230317 122320
17. marts 2023

Fernisering 1.j. Ungdomsoprøret

By Alice Nielsen

1.j GIF har de sidste 8 dage haft projektuge om ungdomsopgøret i Danmark og resten af verden.

Det har været en spændende uge på tværs af fagene dansk og historie og udmundede i en meget flot og velbesøgt fernisering fredag d.17. marts 2023 hvor bl.a. 1.F den anden GIF klasse var inviteret, 1.F har ikke historie på skemaet.

Ferniseringen blev åbnet ved en velkomsttale af Lixia der er elev i 1.j derefter var der fællessang, en Bob Dylan sang fra 1960`erne. Der blev budt på frugt og sodavand, en rigtig hyggelig fernisering.

Et lærerrigt projekt når man som vores GIF elever kommer fra mange forskellige kulturer.

Resten af skolens elever kan se udstillingen fra mandag d.20.marts i vandrehallen.

Herunder et lille udpluk af de flotte plancher.